PBJ vs. Chick-Fil-A

So, we love Chick-Fil-A. Let’s just put that out there and call it what it is.

However, buyers are often looking for ways to save money (hello down payment), and this is a super effective and easy way we can all save a little money –> pack your lunch!

It’s not just your lunch – dining out at any time of day costs significantly more than dining at home – but for the sake of this post, let’s go down the lunch route for a minute. While we absolutely love eating at our local restaurants, if your priority is to save up for a down payment, brown bagging your lunch for a while may be a small sacrifice.

A chicken drive-thru meal costs between $6-$9, depending what your favorite it, so let’s call it $7.50.

On the flip side, let’s assume a peanut butter and jelly sandwich plus a couple store-bought sides costs about $3.

Going with the PBJ saves you $4.50 per day!

That’s $31.50 per week, $126 per month, or $1,512 per year!

If you’re working on saving money or paying off debt, find small ways that you can make progress towards your goal, such as making a good ole’ PBJ. It may not seem like much day to day, but if you look at the impact it has over months or years, it can really add up!